Holmes Solid Wood Rectangle Dining Table – Artisan Brown
SKU:
51011693
Category: Dining Tables
Tags: Artisan Brown, Brown, Classic Home, Dining Tables
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Holmes Mango Wood Dining Collection offers timeless sophistication and contemporary style. Crafted from durable mango wood, the dining table and sideboard feature clean lines and a rich finish, enhancing their natural texture. Perfect for everyday dining or entertaining, this collection effortlessly combines functionality and modern elegance, making it a standout in any home.
Product Details
| Overall Dimensions | 80”W x 40”D x 30”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Artisan Brown |
| Weight | 195 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 28″ |
| Distance Between Legs Front Back | 50.25″ |
| Overhang Front Back | 9″ |
| Distance Between Legs Side Side | 1.75″ |
| Overhang Side Side | 12″ |
| Extension | No |
| Weight | 195 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 80 × 30 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Artisan Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Holmes |
Contact Us
"*" indicates required fields