U3025 Sutton Place Chair W / Wood Base – Green
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sutton Place sets a tone of ease and elegance, pairing sculptural details with a relaxed contemporary feel that’s all about balance. Upholstered in olive green chenille, the fabric reflects light with a soft, shifting luster. Loose, reversible back cushions and sinuous spring seating offer easy, supportive comfort, while accent pillows in textured boucle blend creamy off-white and warm beige for added softness and contrast. A light caramel wood trim wraps the base, traces the track arms, and continues into open sleigh legs that add a refined architectural touch. Casual yet composed, Sutton Place fits seamlessly into living rooms that mix sophistication with a laid-back feel.
Product Details
| SU Dim Length | 38.3 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 39 in |
| SU Dim Height | 36.6 in |
| CTN Dim Length | 39 in |
| CTN Dim Width | 39.6 in |
| CTN Dim Height | 25.8 in |
| CTN Volume | 23.06 cft |
| CTN Weight | 102 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 38.3 × 39 × 36.6 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Green |
| Style | Transitional |
| Collection | U3025 Sutton Place |
Contact Us
"*" indicates required fields