Morgan Leather Accent Chair – Ocean Blue
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| Overall Dimensions | 29.38”W x 32.38”D x 29.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Iron |
| Colors | Ocean Blue |
| Weight | 54 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 16.625″ |
| Seat Width | 25″ |
| Seat Depth | 22.875″ |
| Seat Construction | Slingback |
| Seat Cushion Composition | 100% Feather & Down |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 19.5″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 54 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.38 × 29.38 × 29.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Blue |
| Detail Color | Ocean Blue |
| Style | Industrial |
| Collection | Morgan |
Contact Us
"*" indicates required fields