Lexington Boucle Accent Chair – Coastal Breeze
SKU:
53004721
Category: Chairs
Tags: Chairs, Classic Home, Coastal Breeze, White
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lexington features a soft polyester fabric that complements a variety of interior styles. Constructed with ash wood, it offers both strength and a touch of natural elegance. This chair’s design and comfortable seating make it a perfect addition to any living space, blending durability with refined aesthetics.
Product Details
| Overall Dimensions | 30.75”W x 33.5”D x 30.75”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Ash Wood |
| Colors | Coastal Breeze |
| Weight | 15.4 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.25″ |
| Seat Width | 25.5″ |
| Seat Depth | 23.5″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs |
| Seat Cushion Composition | Block Foam |
| Back Cushion Composition | Block Foam |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 22.75″ |
| Rub Count | 15000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 15.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 30.75 × 30.75 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Detail Color | Coastal Breeze |
| Style | Transitional |
| Collection | Lexington |
Contact Us
"*" indicates required fields