Kiannah Leather Club Chair – Ocean Blue
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Kiannah Club Chair offers a perfect blend of luxury and modern sophistication. Upholstered in rich top-grain leather, its contoured edges and sleek silhouette provide both style and ergonomic comfort. A refined accent for any living space, the Kiannah Chair brings timeless elegance and inviting relaxation to your home.
Product Details
| Overall Dimensions | 27.13”W x 30.63”D x 32.88”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Ash Wood |
| Colors | Ocean Blue |
| Weight | 35.3 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.87″ |
| Seat Width | 21.75″ |
| Seat Depth | 20.12″ |
| Seat Construction | Pirelli Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 24.75″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 35.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.63 × 27.13 × 32.88 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Blue |
| Detail Color | Ocean Blue |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Kiannah |
Contact Us
"*" indicates required fields