Christopher Leather Club Chair – Jet Black
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Christopher Club Chair exudes a modern, industrial charm with its sleek metal frame and plush top-grain leather cushions. Designed for both comfort and style, it features a minimalist silhouette and generously padded seating that invites relaxation. Perfect for living rooms, reading nooks, or office spaces, this chair adds a touch of sophistication and a contemporary edge to any interior.
Product Details
| Overall Dimensions | 27.75”W x 33.88”D x 33.5”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Hammered Iron |
| Colors | Jet Black |
| Weight | 59.5 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 20.625″ |
| Seat Depth | 19.5″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & coil unit |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 23.75″ |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 59.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.88 × 27.75 × 33.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Black |
| Detail Color | Jet Black |
| Style | Industrial |
| Collection | Christopher |
Contact Us
"*" indicates required fields