Accent Chairs Swivel Accent Chair- Saddle Brown
SKU:
U3272-04-25A
Category: Chairs
Tags: Brown, Chairs, Emerald Home Furnishings, Saddle Brown
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Whirlaway is a u-shaped swivel chair that adds comfort and contemporary styling to your living room. Great for mingling during a get together or curling up solo with a good book, the Whirlaway comes in beautiful neutral colors to seamlessly fit in with the rest of your home’s design.
Product Details
| SU Dim Length | 33 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 32 in |
| SU Dim Height | 28.5 in |
| CTN Dim Length | 33.75 in |
| CTN Dim Width | 32 in |
| CTN Dim Height | 30 in |
| CTN Volume | 18.75 cft |
| CTN Weight | 68 lbs |
| Motion | Swivel |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Pocketed Coil |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 33 × 32 × 28.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Brown |
| Detail Color | Saddle Brown |
| Style | Contemporary |
| Collection | Accent Chairs |
Contact Us
"*" indicates required fields