Bristowe Lateral File
SKU:
5971-10466-99
Category: Office Storage
Tags: Black, Blacks, Hooker Furniture, Office Storage
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Casual yet refined and stylish, the versatile Bristowe Lateral File sets a professional and inviting tone for any work-from-home space, or provides vital storage for organizing your household. Crafted of Pecan Veneers in a Tuxedo black paint finish with touches of warm brown, the file features two locking file drawers with a pendaflex filing system with locks on the front of the drawers. Drawers are on metal ball bearing full-extension slides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex filing system with locks on the front of the drawersDrawers are on 150lb metal ball bearing full extension slidesFinish: Tuxedo, a casual black paint with touches of warm brownHardware: Oil-rubbed bronze finished pu | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side-mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 25.50 |
| Carton Weight | 147.00 |
| Carton Width | 39.50 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.125W x 16.125D x 9.625H |
| Drawer Handle Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Sales Panel | HF-5971-Tuxedo-SP |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 110 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes, rasping, rock, scratch antiquing, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 125.5 |
| Image Role Data | {“5971_10466_99_room”:[“Room Image 1″],”5971_10458_445_466_99_room”:[“Room Image 2″],”5971_10563_464_467_466_99_room”:[“Room Image 3″],”5971_10466_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 125.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Bristowe & Work Your Way |
Contact Us
"*" indicates required fields