Elon Two-Door Cabinet
SKU:
1650-10418-MWD
Category: Office Storage
Tags: Brown, Hooker Furniture, Medium Wood, Office Storage
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With an architectural, craftsman-like quality the Elon Two-Door Cabinet is crafted of Flat Cut Walnut Veneers in a satin medium wood finish. Build your own configuration, as the cabinet can be bunched with other 1650 Elon office items or used as a desk base. There are two adjustable wood shelves behind the two doors with soft-close hinges. Levelers included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 30.75 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 114.97 |
| Carton Width | 35.13 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 27.25 |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 94.91 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_10_modular_room”:[“Room Image 3″],”1650_10418_MWD_silo”:[“Sil |
| Weight | 94.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
Contact Us
"*" indicates required fields