Leesburg Lateral File
SKU:
5381-10466
Category: Office Storage
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Office Storage
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bring classic style, fashion flair and multifunction to your office, chairside, hallway or guest room with the Leesburg Lateral File. Crafted of Swirl Mahogany and Ebony Veneers with a rich traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers, the file offers two locking file drawers with a Pendaflex letter/legal file system so you can get organized.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with Pendaflex letter/legal file systemTraditional/Formal stylingFinish: Leesburg features a rich, traditional mahogany finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers and light physical distressingDistressed Finished: Wo | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 65 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 34.50 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 158.73 |
| Carton Width | 38.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 25.875W x 16.375D x 9.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| File Drawer | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.50 |
| Levelers | Yes |
| Locking Drawers | Yes |
| Material Description | Swirl Mahogany and Ebony Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Locking Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | File Cabinets & Storage |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 130.07 |
| Image Role Data | {“5381_10466room”:[“Room Image 1″],”5381_10466silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_10466top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 130.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 36 × 30.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Contact Us
"*" indicates required fields