Telluride Computer Credenza
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Telluride Computer Credenza is a stylish work-from-home solution with a black paint finish accented by reddish brown rub-through and scroll-motif trim, exuding a rich masculine look of the English countryside. The piece has two drawers for CD/disc/thumbdrive storage and a power supply. The center drawer features a keyboard tray on steel ball bearing slides with a patented document-rest keyboard, along with removable partitions for storage. One utility drawer, one adjustable shelf and a utility drawer with a writing slide. Crafted of Cherry Veneers.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Left facing side tower compartmentTower compartment opening: 10 7/8W x 20 3/16D x 15 1/2HTwo drawers for CD/disc storage and power supplyOne utility drawerCenter drawer features keyboard tray on steel ball bearing slides with patented document-rest keyboa | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 295.42 |
| Carton Width | 74.00 |
| Charging USB Ports? | No |
| Depth | 24.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 25.375W x 18.375D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Surge Protector |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Computer Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 300 lbs |
| USB Port Count | 2 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 71.25 |
| Wood Distressing Type | Rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 251.33 |
| Image Role Data | {“370_10_464_inset1”:[“Detail Image 1″],”370_10_464”:[“Room Image 1″],”370_10_363_467_464_30_220”:[“Room Image 2″],”HF37010463RS_4_09”:[“Room Image 3”]} |
| Weight | 251.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 71.25 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Telluride |
Contact Us
"*" indicates required fields