Surfrider Writing Desk
SKU:
6015-10458-80
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A marvel of craftsmanship and an artistic blend of natural materials, the Surfrider Writing Desk is crafted of Pecan Veneers in the light natural Driftwood with accents in rope and cane and a stone veneer top. There are 2 fixed shelves on each end.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6015-10458-89 |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 33.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 64.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Pecan Veneers, Rope, Cane, Stone Veneer |
| Number of Shelves | 4 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6015_10458_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6015_10458_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_10458_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_10458_80_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Contact Us
"*" indicates required fields