Modern Mood Executive Desk
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Offered in a clean and unmistakably modern aesthetic that transcends time, the Modern Mood Executive Desk is a statement piece packed with functional features. The Diamond Finish over wire-brushed Quartered Oak Veneers with crystal-like alabaster and pewter hues delivers a soft sophistication, while the metal banding and edging on the base and round metal knobs wrapped in leather offer a mixed-media eclecticism. Features include two locking file drawers with Pendaflex letter/legal filing system, 4 utility drawers, two top left drawers with removable dividers and a top right drawer with removable mouse pad and pencil tray that can be used in either side top drawer. There are locks on the inside of the kneehole area and levelers.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Two locking file drawers with pendaflex letter/legal filing systemLocks on inside of kneehole areaFour utility drawersTwo top left drawers have two removable dividers in each drawerTop right drawer has removable mouse pad and pencil tray that can be used | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Brushed metal in warm |
| Levelers | Yes |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 5H |
| 2nd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 4H |
| 3rd Row Left and Right Drawer Dimensions | 16W x 17.5D x 8.5H |
| Alternate Finish Items | 6850-10462-89 |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 34.25 |
| Carton Length | 39.75 |
| Carton Weight | 418.00 |
| Carton Width | 77.25 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 30.25 |
| Knee Space | 30W x 28.75H |
| Material Description | Oak Veneers and Iron |
| Number of Drawers | 6 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Executive Desks |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 74.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 360.8 |
| Image Role Data | {“6850_10462_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6850_10462_451_80_75500_05_room”:[“Room Image 1″],”EC447_GM_083___6850_10462_80”:[“Room Image 2″],”6850_10462_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 |
| Weight | 360.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 74 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields