Melange Selleck Writing Desk
SKU:
628-10008-95
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Offering a two-tone finish in a semi-circle shaped desk design contrasting Oak Veneers in a light wood finish with a shimmery silver-finished base, the Selleck Writing Desk has a calming contemporary style and a user-friendly work surface.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 11.75 |
| Carton Length | 36.75 |
| Carton Weight | 143.00 |
| Carton Width | 80.00 |
| Depth | 30.75 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 34 |
| Distressing | No |
| Height | 29.75 |
| Material Description | Oak Veneers with Silver Leaf |
| Style | Modern/Contemporary |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Clearance | 27 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 74.25W x 28.5D x 2.875TH |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 74.00 |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“628_10008_95_detail”:[“Detail Image 1″],”628_10008_95_room”:[“Room Image 1″],”628_10008_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_10008_95_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Back 3 |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.75 × 74 × 29.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields