Melange Dixon Writing Desk
SKU:
638-10019-GRY
Category: Desks
Tags: Desks, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With its light gray casual finish, X-base and stretcher, the Dixon Writing Desk would be at home in a light-infused loft or cottage studio office. The chic modern desk has 3 drawers, including two utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawer and a center drawer with drop-front for keyboard use. Crafted of Oak Veneers and accented with simulated leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersTwo utility drawers with a removable writing insert that can be used in either drawerOne center drawer with drop-front for keyboard useLeft and right drawer opening: 10 3/4W x 18D x 2HKeyboard drawer opening: 23W x 18 3/16D x 2 1/4HKneehole d | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 10.50 |
| Carton Length | 35.75 |
| Carton Weight | 151.80 |
| Carton Width | 65.75 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Dark Grey |
| Drawer Handle Material | Zinc Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 23W x 18D x 2H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 53 3/4W x 25 3/8H |
| Left and Right Drawer Dimensions | 10.75W x 18D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Material Description | Oak Veneers with Simulated Leather and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 124.3 |
| Image Role Data | {“638_10019_GRY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_10019_GRY_room”:[“Room Image 1″],”638_10019_GRY_drawerside”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_10019_GRY_visitorssi |
| Weight | 124.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields