Castella Writing Desk
SKU:
5878-10459-80
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Timeless design details and the exuberant scroll base infuse the Castella Writing Desk with emotion to inspire your best work, and the luminous refined rustic finish has the look of natural wood bathed in sunshine. This functional desk has three drawers including a center drawer with drop-front for keyboard use and two drawers with one removable writing insert and pencil tray for use in either drawer. Three slots with two removeable dividers in each drawer.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersCenter drawer with drop-front for keyboard useTwo drawers with one removeable writing insert and pencil tray for use in either drawerThree slots with two removeable dividers in each drawerFinish: Antique Slate: a mid-tone brown finish with a | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 14.50 |
| Carton Length | 39.25 |
| Carton Weight | 247.00 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 34.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 10W x 18.5D x 1.5H |
| Drawer Handle Finish | Antique Silver |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 31.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 29.625W x 18.5D x 1.875H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Knee Space | 43W x 25 1/8H |
| Material Description | Pecan, Quartered Walnut, Quartered Black Walnut, Quartered Ash and Maple Veneers and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Sub Type | Writing Desks |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 66.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, gouging, wormholes, chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 198.42 |
| Image Role Data | {“5878_10459_80_detail”:[“Detail Image 1″],”5878_10458_75511_80_room”:[“Room Image 1″],”5878_10459_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5878_10459_80_back_silo”:[“Silo Image 2”,”Sil |
| Weight | 198.42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 66 × 31 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Castella |
Contact Us
"*" indicates required fields