Everly Desk
SKU:
9236-LR-579
Category: Desks
Tags: Bassett Mirror Company, Desks, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Everly Desk showcases modern glam design without sacrificing practicality. Crafted with solid and manufactured wood in a high-gloss white painted finish, it exudes timeless charm. The unique X-base design adds a distinctive touch, while the built-in storage shelf with two drawers on full-extension glides offers both style and functionality.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | High Gloss White |
| Material | RW Solids, MDF |
| Style | Modern |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 130.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel – Oversized |
| Modern glam design in a high-gloss white painted finish | Yes |
| Crafted with solid and manufactured wood, radiating timeless charm in its elegant aesthetics | Yes |
| Distinctive X-base design and a built-in storage shelf with two drawers on full-extension glides | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 52 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Everly |
Contact Us
"*" indicates required fields