Writing Desk
SKU:
5681-10458-MWD
Category: Desks
Tags: Brown, Desks, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Industrial style meets craftsman design in this writing desk constructed of Mango Wood with iron accents and a gray metal frame and diagonal stretchers. The desk features 3 drawers, a center drawer with a drop-front, 2 utility drawers with one removable pencil tray and a writing insert for use in either drawer. Both drawers have 3 removable dividers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 12.00 |
| Carton Length | 36.00 |
| Carton Weight | 137.00 |
| Carton Width | 64.50 |
| Depth | 30.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Pewter |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Keyboard Drawer | Yes |
| Keyboard Drawer Dimensions | 21.625W x 17.5625D x 3.5H |
| Keyboard Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Left and Right Drawer Dimensions | 13W x 19.25D x 2H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| Material Description | Mango Wood and MS Iron |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Casual |
| Sub Type | Writing Desks |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 60.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 127 |
| Image Role Data | {“5681_10458_466_445_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5681_10458_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5681_10458_MWD_visitorsside”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”5681_10458_ |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 60 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | 5681-10 |
Contact Us
"*" indicates required fields