Elon Bunching Short Bookcase
SKU:
1650-10245-MWD
Category: Bookcases
Tags: Bookcases, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a craftsman flair, these hard-working configurable adjustable wood shelves with finished backs can be bunched with other 1650 Elon Office items or used as a desk base. Crafted of Flat Cut Walnut Veneers in a medium wood finish, they have cubby-like shelves and create a custom built-in cabinetry look.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 31.13 |
| Carton Length | 23.50 |
| Carton Weight | 98.00 |
| Carton Width | 35.25 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | No |
| Height | 27.25 |
| Material Description | Flat Cut Walnut Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 78.15 |
| Image Role Data | {“1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room”:[“Room Image 1″],”1650_10104_164_246_245_418_466_30220_room2”:[“Room Image 2″],”1650_modular_wrap_room”:[“Room Image 3″],”1650_10245_MWD_silo”:[“S |
| Weight | 78.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 32 × 27.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Elon |
Contact Us
"*" indicates required fields