Bali Bookcase
SKU:
5931-LR-572
Category: Bookcases
Tags: Bassett Mirror Company, Bookcases, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Bali Etagere blends coastal modern farmhouse design with timeless appeal. Crafted from solid mango in a soothing white-wash finish, this piece features arched open front and end panels with v-grooves for a distinctive touch.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White Wash Mango |
| Material | Mango Wood/Resin |
| Style | Modern |
| Collection | Bali |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Shipping Weight | 209.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Coastal modern farmhouse design in solid mango with a soothing white-wash finish | Yes |
| Arched open front and end panels adorned with v-grooves for a distinctive planking effect | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Bali collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 40 × 77 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Modern |
| Collection | Bali |
Contact Us
"*" indicates required fields