Kofu Stripe Natural/black 5’x8′
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Our Kofu rug goes noticed, yet is easy on the eye, with natural hues of jute and wool, the design gracefully shares the soft canvas with pronounced striping. For those that embrace juxtaposition, this is the perfect rug for any space.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 96”D x 0.5”H |
|---|---|
| Materials | 60% Wool, 40% Jute |
| Weight | 21 lbs |
| Weight | 21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 96 × 60 × 0.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Style | Scandinavian |
| Collection | Kofu |
| Rug Size | 5’x8′ |
Contact Us
"*" indicates required fields