Winston Fabric Ottoman
SKU:
5997-08
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Customizable, Flexsteel, Gray, Ottomans & Poufs
Brand: Flexsteel
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Enjoy the old-world refinement of Winston’s traditional styling with all the benefits of brand-new upholstery. The ottoman matches perfectly with the Winston chair.
Product Details
| Collection | Winston |
|---|---|
| Features | Custom Wood Finish |
| Material | Fabric |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 7.43 |
| Carton Weight | 27 lb |
| Product Weight | 27 lb |
| Weight | 27 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 31 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Traditional |
| Collection | Winston |
Contact Us
"*" indicates required fields