U4395 Walker Round Cocktail Ottoman-multi
SKU:
U4395-24-13
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Ottomans & Poufs
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Composed in a clean, contemporary style the Walker collection is a u-shaped sectional with a smaller footprint. This collection’s pale gray fabric with dark gray lowlights provide a look of ease while adding exceptional comfort. Tailored with sophistication, the Walker collection is sure to compliment your space beautifully.
Product Details
| SU Dim Length | 34.8 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 34.8 in |
| SU Dim Height | 17.8 in |
| CTN Dim Length | 35 in |
| CTN Dim Width | 35 in |
| CTN Dim Height | 19 in |
| CTN Volume | 13.47 cft |
| CTN Weight | 39 lbs |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Web Suspension |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | plastic |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 34.8 × 34.8 × 17.8 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Contemporary |
| Collection | U4395 Walker |
Contact Us
"*" indicates required fields