U3946 Reverie Ottoman W / Wood Base, Storage And Trays – Grey
SKU:
U3946-23-09
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Ottomans & Poufs
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Sinking into the soft cozy chenille fabric of the Reverie collection just might have you thinking you’ve gone to paradise. Wide angled arms support plush pillows for a friendly shape further warmed up with a toasty brown exposed solid wood frame and modern tapered legs. Available in a sofa, loveseat, or chair, add the ottoman or chaise for legs up lounging. Life could be a dream with the Reverie sofa collection.
Product Details
| SU Dim Length | 38.3 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 27.5 in |
| SU Dim Height | 17 in |
| CTN Dim Length | 38 in |
| CTN Dim Width | 28 in |
| CTN Dim Height | 14 in |
| CTN Volume | 8.62 cft |
| CTN Weight | 57 lbs |
| Fabric | 100% polyester |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| Dimensions | 38.3 × 27.5 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | U3946 Reverie |
Contact Us
"*" indicates required fields