U3728 Aria Ottoman W / Wood Base, Storage & Trays – Navy
SKU:
U3728-03-04
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Blue, Emerald Home Furnishings, Navy, Ottomans & Poufs
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Bringing mid-century to the modern age, the Aria collection is sure to add character to your space. Wrapped in a classic navy fabric, each piece sits atop a rich, walnut-toned exposed solid wood frame. Slightly flared legs and prominent welting add to the sophisticated look. Hidden storage in the perfectly sized rectangular ottoman puts blankets, games, and more at your fingertips. Equipped with a split top that reverses to wood trays, Aria is ready to help you entertain or enjoy a quiet evening alone.
Product Details
| CTN Dim Length | 38.6 in |
|---|---|
| CTN Dim Width | 27.6 in |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | Solid Wood |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| SU Dim Length | 37 in |
| SU Dim Width | 26.25 in |
| SU Dim Height | 18 in |
| CTN Dim Height | 14.25 in |
| CTN Volume | 8.79 cft |
| CTN Weight | 53 lbs |
| Dimensions | 37 × 26.25 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Blue |
| Detail Color | Navy |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | U3728 Aria |
Contact Us
"*" indicates required fields