Lottie Fabric Ottoman
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Lottie ottoman, the missing piece to your elegant living room. Perched atop a durable 5-layer wood frame, this ottoman brings utility and style. With the added flair of a skirt trim, this ottoman is a showstopper. Match the rest of your collection with your choice of fabric, including performance and sustainability options. Adorned with a small, welt detail, this ottoman is sure to complete your elevated living room. Bring a bit more elegance to your everyday life, with the Lottie ottoman.
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Spring Unit | Sinuous Wire |
| Style | Traditional |
| Type | Ottomans |
| Carton Volume | 6.78 |
| Carton Weight | 25 lb |
| Product Weight | 25 lb |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 28 × 18 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
Contact Us
"*" indicates required fields