Jasper Accent Ottoman
SKU:
7585-LR-101
Category: Ottomans & Poufs
Tags: Bassett Mirror Company, Black, Ottomans & Poufs
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Jasper accent ottoman features a blend of modern and traditional style influences with multi-functional use as ottoman and stool and featuring an exposed wood base in a natural mango finish with a salt-and-pepper jacquard fabric that is 100% polyester for durability. Finish: natural, salt-and-pepper. Material: solid and manufactured wood frame, deep plush padding.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Exquisite Zebra |
| Material | Mango, Fabric |
| Style | Modern, Boho |
| Collection | Jasper |
| Weight Capacity | 200 lbs |
| Fabric Content | 100% Polyester |
| Shipping Weight | 24.30 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Blends modern and traditional styles with a natural mango wood base | Yes |
| Multi-functional as both an ottoman and stool | Yes |
| Upholstered in durable salt-and-pepper jacquard fabric made from 100% polyester | Yes |
| Features solid and manufactured wood construction with deep plush padding for comfort | Yes |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23 × 17 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Jasper |
Contact Us
"*" indicates required fields