Helford Floor Lamp
SKU:
L4630F
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Lighting
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Helford Floor Lamp blends modern and traditional design with its beautifully carved wood base, adding texture and elegance to any space. The clean lines and intricate details of the base are complemented by a simple drum-style shade, which softens the light and creates a warm, inviting glow. This versatile lamp enhances a variety of interior styles, offering both sophistication and functionality. The Helford Floor Lamp is a perfect choice for adding a refined touch to your home while providing practical lighting.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Light Brown |
| Material | Polyresin |
| Style | Traditional |
| Shade Material | Linen |
| Shade Color | Oatmeal |
| Shade Lined | No |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Size | 18x18x12 |
| Lamp Base Dimensions | 9.875×9.875×1 |
| Lamp Body Dimensions | 5.75×5.75×49.5 |
| Socket Type | E26 |
| Switch Type | 3 Way Turn Knob |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Clear |
| Cord Length | 72.00″ |
| Harp Size | 9.50″ |
| Harp Color | Polished Brass |
| Final Color | Brass Antique |
| Shipping Weight | 27.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Traditional design with modern aesthetics | Yes |
| Features a white drum style shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 18 × 18 × 63 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Helford |
Contact Us
"*" indicates required fields