Bollin Table Lamp
SKU:
L4620T
Category: Lighting
Tags: Bassett Mirror Company, Clear, Lighting, Transparent
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Bollin Table Lamp features a clear crystal base with integrated brass detailing that creates a clean, linear profile. The design combines cylindrical and rounded crystal elements for a balanced, architectural look. It is paired with a white tapered linen drum shade.
Product Details
| Color/Finish | Clear |
|---|---|
| Color Details | Crystal/Brass |
| Material | Crystal |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Shade Material | Linen |
| Shade Color | White |
| Shade Lined | Yes |
| Shade Shape | Drum |
| Shade Size | 13x15x10 |
| Lamp Base Dimensions | 4×4 |
| Lamp Body Dimensions | 4x4x16.75 |
| Socket Type | E26 |
| Switch Type | 3 Way Turn Knob |
| Bulb Type | A |
| Bulb Wattage | 100W |
| Cord Color | Clear Silver |
| Cord Length | 72.00″ |
| Harp Size | 8.50″ |
| Harp Color | Polished Brass |
| Final Color | Clear |
| Shipping Weight | 18.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Modern elegance meets timeless appeal | Yes |
| Features a white tapered drum style shade | Yes |
| Bulb Type A required, not included | Yes |
| Easy assembly – just attach harp, finial and shade | Yes |
| Dimensions | 15 × 15 × 27 in |
|---|---|
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Transparent |
| Detail Color | Clear |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Bollin |
Contact Us
"*" indicates required fields