Triumph Accent Chest
SKU:
5000-85014-05
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Green, Greens, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Combining the best elements of tropical and beachy style, the Triumph Accent Chest is crafted of Maple Veneers with a mint green exterior and gold-leafed door fronts with hand painted palms in pink, white, gold and silver hues. The two doors have touch latches, and there’s one adjustable shelf behind.
Product Details
| Back Panel Material | MDF, plywood |
|---|---|
| Base Panel Opening | 38.75W x 15.875D x 14H |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 264.55 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 19.00 |
| Height | 34.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Maple Veneers with Tempered Glass, Silver Leaf and Handpainting |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 39.75W x 15.25D x 13H |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 39.75W x 15.25D x 1.5TH |
| Weight | 229.28 |
| Image Role Data | {“5000_85014_05_detail”:[“Detail Image 1″],”5000_85014_05_room”:[“Room Image 1″],”5000_85014_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5000_85014_05_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
| Weight | 229.28 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Green |
| Detail Color | Greens |
| Style | Transitional |
| Collection | Susan G. Komen |
Contact Us
"*" indicates required fields