St. Armand Nest of Tables
SKU:
5601-50001-BLK
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blacks, Hooker Furniture, Silver
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Rustic meets sleek in this practical pair of St. Armand nesting tables. The tops are crafted of Acacia Solid Wood in a casual black finish, and the intricate metal bases are in a brushed pewter finish. The large table measures 19 inches in diameter x 24 ¼ H, and the small table measures 14 inches in diameter x 20 ¼ H.
Product Details
| Alternate Finish Items | 5601-50001 |
|---|---|
| Carton Height | 26.50 |
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 33.07 |
| Carton Width | 21.25 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Solids with Round Metal Tube and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing Type | Tiger scratches |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 24.25 |
| Image Role Data | {“5601_50001_BLK_room”:[“Room Image 1″],”5601_50001_BLK_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5601_50001_BLK_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 24.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Silver |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market & Saint Armand |
Contact Us
"*" indicates required fields