French Two Drawer Chest
SKU:
500-50-887
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Graceful and romantic, this enchanting soft gray chest is offered in a vintage French style with exquisite design details like gold leafing, shapely cabriole legs and a gold-leaf ornamental keyhole escutcheon on each drawer. Crafted of Poplar Solids and Gold Leaf, it features two drawers and is a compact 30 inches wide.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| 1st Row Drawer Dimensions | 22.25W x 11D x 5.5H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 22.25W x 11D x 5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
| Carton Height | 33.75 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 104.80 |
| Carton Width | 34.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Gold |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 30.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Hardwoods and Gold Leaf with Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 30.00 |
| Wood Distressing Type | rub-through |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 80.5 |
| Image Role Data | {“500_50_887_inset1”:[“Detail Image 1″],”500_50_887”:[“Room Image 1″],”500_50_887room2”:[“Room Image 2”]} |
| Weight | 80.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields