Sanctuary One-Drawer Round Lamp Table – Visage
SKU:
3014-50003
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gold, Golds, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A vision of beauty and serene style, the one-drawer, two-shelf Sanctuary Lamp Table is a touch of tranquility in your comfort space. Finish is the enchanting Visage, a patina of silver greige with amber glaze.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 15.25 |
| Carton Length | 31.00 |
| Carton Weight | 95.00 |
| Carton Width | 32.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 18.125W x 16.5D x 2.75H |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Hardwoods and Silver Leaf |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 80.8 |
| Image Role Data | {“3014_50003”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”]} |
| Weight | 80.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 28 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Contact Us
"*" indicates required fields