Modern Mood Round Accent Table
SKU:
6850-80117-89
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Dark Wood, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Combining luxe natural materials with a white marble top and cone-shaped, wire-brushed Quartered Oak Veneer base in a dark, earthy brown Mink finish with black accent tones, the Modern Mood Round Accent Table is a timeless statement piece of organic elegance.
Product Details
| Carton Height | 29.50 |
|---|---|
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 77.60 |
| Carton Width | 25.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Marble and Resin |
| Sales Panel | HF-6850-MINK-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Table Shape | Round |
| Top Clearance | 23.5 |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Dimensions | 22.25W x 22.25D x .875TH |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Top Material 1 | Marble |
| Width | 22.25 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 42.8 |
| Image Role Data | {“SS925_5PC2_405_S_6850_80117_89_room2”:[“Room Image 1″],”SS925_5PC2_405_S_6850_80311_89_80117_89_room”:[“Room Image 2″],”6850_80117_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6850_80117_ |
| Weight | 42.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields