Melange Zola Four-Door Credenza
SKU:
638-85316-LTGY
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With its cosmopolitan flair and exquisite style, the Zola would be at home in a shop on Rodeo Drive – or in your living space. Crafted of Elm, Maple and Black Walnut, the case is finished in a natural color, while the front features a diamond pattern in contrasting gray tones, accented by jewelry-like Lucite pulls. A refined metal base in a silver finish creates the finishing touch. Four doors with soft-closing hinges, with one adjustable shelf behind both the center set of doors and the left and right doors.
Product Details
| Carton Height | 41.75 |
|---|---|
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 297.00 |
| Carton Width | 90.25 |
| Depth | 21.50 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Elm, Maple and Black Walnut Veneers with Metal Base |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 86.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 246.4 |
| Image Role Data | {“638_85316_LTGY_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85316_LTGY_detail”:[“Detail Image 1″],”638_85316_LTGY_room”:[“Room Image 1″],”638_85316_LTGY_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
| Weight | 246.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 86 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields