Melange Koren Credenza
SKU:
638-85444-95
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With grace and gravitas, the Koren Credenza is a striking focal point for any space. The credenza combines Elm Veneers in a lovely light natural gray finish with a faux concrete inset top and bold round hardware in a gunmetal color.
Product Details
| Six doorsOne adjustable wood shelf behind each pair of doorsVentilated back panel behind each pair of doorsWire accessibleFaux concrete inset top made of resinFinish: Light natural gray wood finishHardware: Large round hardwareDistressed Finished: Rasping | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 400.40 |
| Carton Width | 114.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Elm Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 3 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| Width | 110.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping and gouging |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 345.4 |
| Image Role Data | {“638_85444_95_room”:[“Room Image 1″],”638_85444_95_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85444_95_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 345.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 110 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields