Melange Emmett Entertainment Console
SKU:
628-85598-80
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Tactile metallic floral medallion door fronts with cane inserts in a rich earth tone color palette make the Emmett Console a striking and stylish focal point. Crafted of Oak Veneers and Cane, the Emmett is media ready, featuring a ventilated back panel, power supply and accommodating up to an 80-inch TV. Four wood-framed pieced cane doors with touch latches and soft-close hinges have 2 adjustable shelves behind each pair of doors and 2 utility drawers behind the doors on the left side.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four wood-framed pierced cane doors with touch latches and soft-close hingesFloral medallion on door frontsTwo adjustable wood shelves behind each pair of doorsTwo utility drawers behind doors on left sideVentilated back panelPower supplyFinish: Natural g | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 39.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 269.00 |
| Carton Width | 88.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 36.25 |
| Material Description | Oak Veneers, Resin and Cane |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 4 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 210 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, chopping, wire brushing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 235.5 |
| Image Role Data | {“628_85598_80_room”:[“Room Image 1″],”628_85598_80_room2”:[“Room Image 2″],”628_85598_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_85598_80_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3/4 |
| Weight | 235.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 84 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields