Chatelet Credenza
SKU:
5351-85001
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Elevate your entertainment by creating an atmosphere of livable luxury with the Chatelet TV-ready Credenza. The timeless Chatelet Credenza features 4 mirrored fretwork doors, a scalloped base and the soft amber Caramel Froth finish. The accent finish is Paris Vintage, a distressed white with fretwork overlay. Behind the side doors are 2 adjustable shelves and behind the center doors is one adjustable shelf. Wire management.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four mirrored fretwork doorsTwo adjustable shelves behind side doorsOne adjustable shelf behind center doorsWire management back panelFinish: A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touc | Yes |
|---|---|
| Finish | A combination of Caramel Froth and Paris Vintage. Pecky pecan veneers are warmed by a soft amber color and a touch of aged white paint to highlight distinctive grains and moldings in the Cara |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 312.40 |
| Carton Width | 93.75 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 38.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers, Antique Mirror and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 5 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 90.00 |
| Wood Distressing Type | Scraping lines, wormholes, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253 |
| Image Role Data | {“5351_85001wtvroom”:[“Room Image 1″],”5351_85001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5351_85001top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 253 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 90 × 38 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Contact Us
"*" indicates required fields