Chatelet Chest
SKU:
5851-85001
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blues, Hooker Furniture, White
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Dreamy in a soft blue finish that looks like it has aged through the decades, the Chatelet Chest will become the most romantic piece of furniture in your home. Design details like an acanthus leaf border on the base and chic bun feet add to the allure. Three drawers with a faux lock on the top drawer. Crafted of Poplar and Hardwood Solids.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 55 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 233.60 |
| Carton Width | 52.00 |
| Depth | 19.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 41W x 11.75D x 7H |
| Height | 36.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecan Veneers and Resin with Solid-Wood Edge Top |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 49.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 198.4 |
| Image Role Data | {“5851_85001room”:[“Room Image 1″],”5851_85001silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5851_85001top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 198.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 49 × 36.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Blues |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Chatelet |
Contact Us
"*" indicates required fields