Beaumont Martini Table
SKU:
5751-80117-02
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Hooker Furniture, White, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Punctuate any chairside with authentic vintage charm. The Beaumont Martini Table combines a cast iron base with a sandblasted, waxed marble top and features an alluring color palette of white, creams, beiges and iron.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 20.00 |
| Carton Weight | 59.40 |
| Carton Width | 20.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 25.00 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Material Description | Metal and Stone |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 40 lbs |
| Width | 16.00 |
| Weight | 48.4 |
| Image Role Data | {“5751_80117_02_room”:[“Room Image 1″],”5751_50002_95_80117_02_room”:[“Room Image 2″],”5751_80111_89_80117_02_SS605_03_088_room”:[“Room Image 3″],”5751_80117_02_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – |
| Weight | 48.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Beaumont |
Contact Us
"*" indicates required fields