Alfresco Costiere Chest
SKU:
6025-85003-45
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Blue, Blues, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With understated style and exquisite design details, the four-drawer Costiere Chest exudes character. Crafted of Oak Veneers with a solid wood edge top, the Costiere is finished in Normandy, a dark blue gray with scraping for a vintage feel. A touch of elegance is added with knob hardware in a hand hammered Florentine gold color. Drawers have self-closing undermounted drawer guides for ease of operation.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 35.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 46.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 34.625W x 11.5D x 3.5H |
| Drawer Handle Finish | Florentine Gold |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers with Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Hand planing, wormholes, rock, rasping edge, scraping, texture |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“6025_85003_45_room”:[“Room Image 1″],”6025_75206_90_75300_90_75310_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 2″],”6025_75206_90_75350_90_85003_45_10443_90_room”:[“Room Image 3”],”6025_85003_4 |
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Contact Us
"*" indicates required fields