Commerce & Market Round Side Table
SKU:
7228-50003-99
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Dark Wood, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Create a rustic industrial vibe with the Commerce & Market Round Side Table, crafted of Mindi Solids with a dark wood finish and keyhole-motif base. With a round shape and convenient, compact footprint, this piece fits effortlessly in a variety of spaces.
Product Details
| Base Dimensions | 11W x 11D x 1.125TH |
|---|---|
| Carton Height | 24.00 |
| Carton Length | 17.00 |
| Carton Weight | 18.74 |
| Carton Width | 17.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 13.00 |
| Distressing | No |
| Height | 20.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Clearance | 19.5 |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 13W x 13D x 1TH |
| Top Load Capacity | 10 lbs |
| Width | 13.00 |
| Weight | 11.02 |
| Image Role Data | {“7228_80021_85_50003_99_690_2031_room”:[“Room Image 1″],”7228_80054_15_80021_85_50003_99_896_5011_690_2031_room”:[“Room Image 2″],”780_95_980015_85_7228_50003_99_805_SQ_room”:[“Room Image 3” |
| Weight | 11.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 13 × 20.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields