Commerce & Market Round Robin Accent Table
SKU:
7228-50704-80
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Global inspiration is evident in the casual and tactile hourglass-shaped Round Robin Accent Table. In a tactile combination of rope and wood in a light natural finish, the versatile table measures 20 inches round.
Product Details
| Carton Height | 27.50 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 56.22 |
| Carton Width | 23.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin and Rope |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 48.5 |
| Image Role Data | {“452_25SW_7228_50704_80_room”:[“Room Image 1″],”5542_7228_50704_80_5484_55472_LTWD_room”:[“Room Image 2″],”7228_50704_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_50704_80_top”:[“Top |
| Weight | 48.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields