Retreat Bed Bench
SKU:
6950-90019-80
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Beige, Brown, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Chunky, chic and comfy, the Retreat Bed Bench is designed with a semi-circle shaped seat and block style legs. It is upholstered in the cozy Neo Cream performance fabric, and finished in the sand-colored Dune, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Fabric | 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Carton Height | 22.25 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 94.16 |
| Carton Width | 61.50 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Fabric 1 | Neo Cream (performance); Fabric Contents: 85% Polyester, 10% Acrylic, 5% Cotton; Fabric Cleaning Code: S (Clean with Solvent or dry-cleaning product) |
| Height | 20.00 |
| Material Description | Wood and Fabric |
| Material Filter | Fabric |
| Memo Swatch | HF-NEO-CREAM-SC |
| Motion Type | Stationary |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Teardrop Swatch | HF-NEO-CREAM-TD |
| Weight Capacity | 500 lbs |
| Width | 56.75 |
| Finish Filter | Light Wood |
| Weight | 64.68 |
| Image Role Data | {“6950_90019_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_90266_019_015_001_008_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_90019_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_90266_019_80_room”:[“Room Image 3”],”6950_90019_80 |
| Weight | 64.68 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 56.75 × 20 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Beige |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Contact Us
"*" indicates required fields