Nesting Tables
SKU:
5903-80113-85
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Beautifully scaled and intricately designed, this pair of nesting tables are crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern on both tops in a medium natural wood tone and a textured metal frame in a golden brown. The smaller table slides underneath the larger table and has a starburst veneer pattern on both tops.
Product Details
| Carton Height | 26.50 |
|---|---|
| Carton Length | 21.75 |
| Carton Weight | 33.07 |
| Carton Width | 21.50 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 30 lbs (small table), 50 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 22.05 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80113_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80113_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields