Nesting Table
SKU:
5889-80113-00
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Gray, Hooker Furniture, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Opulent, yet approachable, timeless, yet modern, these striking nesting tables are crafted of concrete, metal and glass with a champagne-colored metal frame and concrete in a gray and black pattern. Both tables have glass tops, and the smaller table has a concrete bottom shelf and slides beneath the larger table.
Product Details
| Carton Height | 28.75 |
|---|---|
| Carton Length | 22.25 |
| Carton Weight | 37.48 |
| Carton Width | 22.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Concrete with Metal Tubing, Metal Sheet and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 15 lbs (small table), 25 lbs (large table) |
| Width | 19.00 |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“5889_80111_113_00_room”:[“Room Image 1″],”5889_80113_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5889_80113_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 19 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | 5889-80 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields