Shimmer Three-Door Credenza
SKU:
5716-85001-SLV
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Stunning and luxurious, the Shimmer Three-Door Credenza is crafted of Mango Solids in a charcoal-finished exterior, contrasting with German Silver Foil over textured door fronts. Behind each of the 3 doors is one adjustable shelf and a ventilated back panel so the piece is media friendly.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 37.50 |
| Carton Length | 19.00 |
| Carton Weight | 175.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | No |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Mango Solids with German Silver Foil |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 69.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 154 |
| Image Role Data | {“5716_85001_SLV_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”5716_85001_SLV_room”:[“Room Image 1″],”5716_85001_SLV_room2”:[“Room Image 2″],”5716_85001_SLV_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 154 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 69 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Transitional |
| Collection | 5716-85 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields