Round Pedestal Accent Table
SKU:
500-50-828
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Brown, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a vintage 18th Century pedestal table design with pie-shaped top, this piece exudes character with classic fluted, beaded and flared legs.
Product Details
| Carton Height | 8.50 |
|---|---|
| Carton Length | 27.00 |
| Carton Weight | 39.60 |
| Carton Width | 33.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 24.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Style | Traditional/Formal |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Chopping, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 26.46 |
| Image Role Data | {“500_50_828”:[“Room Image 1″],”CC388_SW_083_500_50_828_room”:[“Room Image 2″],”500_50_828_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”500_50_828_Silo_Top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 26.46 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 24 × 26 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | 500-50 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields