Leesburg Entertainment Console
SKU:
5381-55484
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Dark Wood, Entertainment Stands, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
This gracious silhouette with classic column motifs and a rich, traditional finish with elegant cathedral and swirl mahogany veneers creates a grand setting for entertainment with family and friends. This functional piece accommodates up to an 80-inch TV with one center channel speaker area, 2 adjustable shelves behind each door and one 3-plug electrical outlet. The channel speaker area measures 39W x 18 ¾ D X 6H.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Two drawersOne center channel speaker areaTwo doors with one adjustable shelf behind eachTwo wood-framed glass doorsTwo adjustable shelves behind each doorOne three plug electrical outletChannel Speaker Area: 39W x 18 3/4D x 6HFinish: Leesburg features a | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 25.25 |
| Carton Weight | 295.42 |
| Carton Width | 87.00 |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 12.5W x 15D x 4.25H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mahogany Veneers |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 8 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 200 lbs |
| USB Ports? | No |
| Width | 84.00 |
| Wood Distressing Type | Wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 253.53 |
| Image Role Data | {“5381_55202room”:[“Room Image 1″],”5381_55484silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5381_55202silo”:[“Silo Image 2”]} |
| Weight | 253.53 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 84 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Leesburg |
Contact Us
"*" indicates required fields