Big Sky Entertainment Console
SKU:
6700-55480-80
Category: Entertainment Stands
Tags: Brown, Entertainment Stands, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Evoke the iconic rugged landscapes of the American wilderness with the Big Sky Entertainment Console. Accommodating up to an 80-inch TV, the console features a two-tone finish contrasting a charcoal color with a crosshatch texture on the drawers with a warm, rustic, natural finish on the top, base and shelf. Crafted of Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top, the drawers have self-closing guides and painted black interiors. Finished on all sides.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Four drawers with self-closing guidesDrawers have finger pulls on the bottomOne fixed shelfFinished on all sidesDrawer interior is painted blackFinish: Furrowed Bark, a charcoal finish with a crosshatch texture, is the featured finish on the drawers. Vint | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| Base Panel Opening | 41.75W x 14D x 9.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 352.00 |
| Carton Width | 84.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 16W x 13D x 5.25H |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 32.25 |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers, Resin and Solid-Wood Edged Top |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Drawers | 4 |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 80.00 |
| Wood Distressing Type | Worm holes, rasping, gauging, plane shock, hand plane, drawknife, wire brush and screw head |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 312.4 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 2″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 3″],”6700_55480_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo |
| Weight | 312.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 80 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Contact Us
"*" indicates required fields